Психолози съветват как да си помогнем сами в това предизвикателство
Илюстрация: Shutterstock
Мнозина от нас решават да отслабват от 1 януари, но след това губят интерес. Другият пик на подобни желания е в навечерието на лятото, но тогава пък се оправдаваме с липсата на време за качествен резултат, пише medikforum.ru. Психолози съветват как да си върнем мотивацията в тази нелека задача:
Визуализирайте резултатите. Понякога, когато изпълняваме някаква задача месец за месец, в рутината губим представа за крайния резултат. А той е доста важен за мотивацията. Без нея се сриват много режими за отслабване, съчетаващи диета и физически натоварвания. Така че на всяка цена си представяйте този човек, в когото искате да се превърнете.
Краткосрочни задачи. Не е нужно да си поставяте мащабни цели, за изпълнението на които се изисква много време. Движете се, както се казва, на кратки прибежки. Например, опитайте се да отслабнете с 3 кг за месец, а не с 20 кг за 6 месеца.
Отбелязвайте прогреса си. Това много помага да останете мотивирани. Когато видите реалните резултати от своите усилия, то у вас се появява причина да се движите повече. Освен това, възниква и особен психологически залп, свързан с това какво вече сте успели да постигнете. Но не е нужно да се теглите всеки ден, тъй като в краткосрочен план килограмите варират постоянно. Правете го веднъж седмично.
Мислете позитивно. Само по себе си позитивното мислене по време на интензивни тренировки увеличава мускулната сила с 8%, както показват изследванията. Позитивните мисли стимулират организма достатъчно, за да постигне поставените задачи.
Не отслабвайте сами. Понякога е доста трудно сами да се борите с излишните килограми в компанията на мисли за диети и упражнения. Съберете се с приятел – отслабването съвместно е далеч по-приятно. Освен това може да си направите и негласно състезание с него.
Променяйте режима на тренировките. Няма нищо по-досадно от еднакви тренировки, по едно и също време на деня, с еднаква продължителност. Те много бързо ще ви дотегнат, както хапването на една и съща храна.
Внасяйте постоянни промени в храненето и тренировките, за да съхраните интереса си.
Награждавайте се. Направете списък с награди, които може да си връчвате, когато постигнете някоя цел, както и за повишаване на мотивацията. Например, ходене на кино, сладолед, пица, краткосрочен отпуск.
Надя Горанова
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари